دسته‌بندی نشده

تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر در چیست؟

تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر در چیست؟

از دستگاه فتوکپی و پرینتر برای تکثیر اسناد و مدارک استفاده می شود، ممکن است در نگاه اول دستگاه کپی و پرینتر شبیه به همدیگر به نظر برسند اما به صورت کلی این دو دستگاه دارای تفاوت های عمده ای هستند، در این مقاله تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر را بررسی خواهیم کرد.

برای بررسی تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر لازم است که با تفاوت بین دستگاه فتوکپی و پرینتر آشنا شویم.

پرینت چیست؟

پرینتر یکی از دستگاه ها و سخت افزارهای کاربردی است که می توانید به کمک آن اطلاعات دیجیتالی موجود در موبایل و صفحه نمایش کامپیوتر را با بهترین کیفیت روی کاغذ چاپ کنید.

عمل پرینت چگونه توسط پرینتر انجام می شود؟

 پرینترها به روش های مختلفی از جمله Wireless یا Wi- و یا از طریق پورت USB به کامپیوترها متصل می شوند، ضمن این که امکان انتقال اسناد نیز از طریق آن ها وجود دارد.

پرینترها دارای درایوها و نرم افزارهای پشتیبانی مخصوصی هستند که لازم است روی سیستم شما نصب شوند، اغلب پرینترهای موجود در بازار امکان پشتیبانی از کارت حافظه و دوربین های دیجیتال را دارا هستند.

پرینترهای چندکاره از جدید ترین انواع پرینترها هستند که علاوه بر پرینت، امکان اسکن، فکس و کپی را دارا می باشند.

تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر در چیست؟
تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر در چیست؟

فتوکپی چیست؟

فتوکپی در واقع فرایند اسکن از روی سند اصلی و چاپ آن روی کاغذ دیگر عنوان می شود، به کمک دستگاه فتوکپی می توانید از یک سند یا یک تصویر چند نسخه را روی کاغذ چاپ کنید.

عمل فتوکپی چگونه توسط دستگاه فتوکپی انجام می شود؟

در دستگاه فتوکپی از فناوری «xerography» یا همان فناوری به کار رفته در پرینتر لیزری استفاده می شود، در این فرایند تصویر یا متن مورد نظر به کمک حرارت و تونر روی کاغذ چاپ می شوند.

دستگاه فتوکپی

دستگاه های فتوکپی امروزی در انواع مدل های مختلف رومیزی، ایستاده و… وجود دارند و می توانند به صورت همزمان چندین عمل را انجام بدهند، در صورتی که دستگاه های قدیمی فتوکپی دستگاه هایی تک کاره بودند.

تفاوت دستگاه فتوکپی و پرینتر

ممکن است برای تان این سؤال به وجود آمده باشد که خرید دستگاه پرینتر کارآمدتر است یا دستگاه کپی؟

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی تفاوت های کمتری در هر دو دستگاه مشاهده می شود، دستگاه های فتوکپی و پرینتر علاوه بر وظایف اصلی شان قابلیت ها و امکانات دیگری نیز دارند، در نتیجه این مورد می تواند تصمیم گیری برای خرید هر یک از دستگاه ها را برای افراد راحت تر کند.

تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر در چیست؟
تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر در چیست؟

سرعت عمل دستگاه فتوکپی و پرینتر

در صورتی که کسب و کارتان به گونه ای است که نیاز دارید روزانه از مدارک زیادی کپی تهیه کنید، ما به شما استفاده از دستگاه های فتوکپی را پیشنهاد می کنیم، سرعت چاپ اسناد در دستگاه فتوکپی بیشتر از پرینتر است، در نتیجه در صورتی که نیاز دارید در زمان محدود از تعداد زیادی سند کپی تهیه کنید دستگاه فتوکپی را پیشنهاد می دهیم.

میزان مصرف جوهر در دستگاه فتوکپی و پرینتر

برای انجام کارهای انبوه با تعداد بالا، پرینترها در مقایسه با دستگاه کپی به حجم بیشتری از جوهر نیاز دارند، در صورتی که برای کپی کردن اسناد و مدارک به تعداد انبوه نیاز دارید توصیه می شود از دستگاه فتوکپی استفاده کنید.

نحوه استفاده از پرینتر و دستگاه فتوکپی

دستگاه فتوکپی برای نیازی به اتصال به کامپیوتر ندارد و شما می توانید تنها از طریق قرار دادن اسناد و مدارک تان روی شیشه دستگاه یا سیستم تغذیه اتوماتیک ((ADF از سند اصلی نسخه های زیادی تهیه کنید.

پرینتر ها دستگاه هایی هستند که باید برای کار به رایانه تان متصل شوند، ضمن این که برای استفاده از این دستگاه استفاده از درایورها و نرم افزارهای مرتبط با دستگاه تان ضروری می باشد.

اندازه دستگاه فتوکپی و پرینتر

تعدادی از دستگاه های فتوکپی در ابعاد بزرگی تولید می شوند و فضای بسیار زیادی را اشغال می کنند، ممکن است بسیاری از کاربران با این موضوع مشکل داشته باشند، در صورتی که فضای محدودی دارید می توانید دستگاه های کپی چندکاره، فتوکپی های مدرن و همین طور پرینترهای ظریف با ابعاد کوچک تر را خریداری کنید.

تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر در چیست؟
تفاوت کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر در چیست؟

نحوه مرتب سازی اسناد در دستگاه فتوکپی و پرینتر

علاوه بر این که امکان تکثیر اسناد در تعداد بالا در دستگاه فتوکپی وجود دارد، این دستگاه دارای سایر قابلیت ها و امکانات دیگر از جمله صحافی خودکار و مرتب کردن برگه ها و…. می باشد.

ضمن این که در برخی از دستگاه های فتوکپی امکان پانچ کردن و منگنه کردن اسناد نیز وجود دارد، در صورتی که نظم و ترتیب صفحه های سندهای تان برای تان مهم است و تصمیم به کپی کردن آن ها در تعداد زیاد دارید توصیه می شود که از دستگاه های فتوکپی استفاده کنید.

هزینه های دستگاه فوکپی با پرینتر

با دستگاه پرینتر امکان چاپ صفحات در تعداد زیاد وجود دارد، در صورتی که نیاز دارید که اسناد و مدارک تان با سرعت و کیفیت بیشتری منتشر شوند ما دستگاه کپی را به شما پیشنهاد می کنیم، قیمت تکثیر اسناد و مدارک در تعداد انبوه با دستگاه فتوکپی مقرون به صرفه تر از دستگاه پرینت است.

در دستگاه کپی از مواد مصرفی کمتری استفاده می شود و همین طور این دستگاه در مقایسه با پرینتر به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارد.

قابلیت چاپ دو رو

در برخی از دستگاه های فتوکپی امکاناتی نظیر تقسیم صفحات و کپی دو طرفه وجود دارد، اگرچه این قابلیت ها در پرینتر وجود ندارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا